V sobotu 12. apríla 2025 sa zišli v žilinskom lesoparku dobrovoľníci spolu s lesným hospodárom a členmi dobrovoľnej stráže prírody, aby pomohli skokanovi hnedému.
Jedná sa o druh európskej žaby. V lesoparku sa aktuálne nachádzajú aj v štádiu vajíčok alebo už v štádiu žubrienok. Všetky žabky u nás sú chránené. Ich počet postupne ubúda, veľké počty sú zabité na cestách motorovými vozidlami.
Taktiež majú nepriateľov, vrátane vtákov, kún, lasíc, hadov…Na znižovaní ich počtov sa podieľa aj zmena klímy a zmena krajiny. Na niektorých miestach klesli ich počty až o 2/3.
Lesný hospodár Ing. Marián Cisárik potvrdzuje, že po zime je v Lesoparku Chrasť najmenej vody za posledné roky. „Tak sucho po zime tu v Lesoparku ešte nebolo. V najväčšom jarku pri Rosinskej ceste zostali posledné zvyšky vody. Tu sme preniesli vajíčka z miest, kde by žubrienky a vajíčka uhynuli. Ďalšie vhodné miesto v lese je prameň Čížovho jarku. Tu sme utesnili drevenú prehrádzku na zadržanie vody na mieste.“ dodáva Marián Cisárik.
Viete že?
- skokan hnedý je u nás najrozšírenejším druhom žaby a dorastá do dĺžky 50 až 100 mm a cez oči mu prechádza tmavý až čierny pás. Má veľmi variabilné sfarbenie a dá sa doslova povedať že sa nenájdu dva rovnako sfarbené jedince, ktoré bývajú často na chrbáte sfarbené svetlohnedo , cez hrdzavú až po čiernohnedo. Základom potravy sú bezstavovce – chrobáky, pavúky, mravce.
- skokan hnedý spolu so skokanom zeleným sa chovajú a lovia pre mäso, pretože napr. vo Francúzsku a v Ázii sú žabie stehienka delikatesou?
- skokany hnedé sú užitočné, chytajú hmyz, najmä muchy.