Mimoriadne chladná, veterná a zasnežená – taká bola posledná nedeľa v Lesoparku. Zimné bundy, čaj do termosky a chuť dozvedieť sa niečo nové boli povinnou výbavou všetkých, ktorí sa nedali odradiť počasím a prišli na nedeľné vítanie vtáčieho spevu.
Našim sprievodcom bol zanietený ornitológ, dušou ochranár a terénny zoológ Zdeněk Tyller. Pri svojich výpravách za vtákmi precestoval väčšiu časť Európy, Mongolska, Latinskej Ameriky, severozápad Kanady a Aljašku.

Aktuálne sa venuje ochrane vtákov, sledovaním a krúžkovaním chránených druhov. Zameriava sa tiež na ochranu veľkých šeliem, hlavne v oblasti Kysúc a Javorníkov.

Zdeněk nám pútavo porozprával a ukázal, čo sa mu podarilo nachytať do odchytových sietí, ktoré si skoro ráno v Lesoparku na túto príležitosť umiestnil a následne odchytené vtáčiky aj krúžkoval.

Zblízka sme mohli vidieť a niektorí aj cítiť rôzne druhy samcov a samičiek sýkoriek (veľká, belasá, uhliarka), kolibkárika čipčavého a ďatla veľkého.
Dozvedeli sme sa napríklad, že sýkorka veľká denne skonzumuje až 15 g hmyzu, čo z nej robí nenahraditeľnú pomocníčku záhradkárov. Za jednu sezónu vás len jeden tento drobný vtáčik zbaví v priemere viac ako troch kilogramov hmyzu, jeho lariev a vajíčok, ktoré pozberá hlavne zo stromov a krov.

Malý a nenápadný vyspevujúci „čip-čap-čip-čap-čip-čap“ – taký je kolibkárik čipčavý. Patrí medzi sťahované druhy. Zo svojich zimovísk prilieta medzi prvými veľmi skoro na jar. Chutí mu rôzny hmyz, muchy, vošky, drobné húsenice, chrobáky aj pavúky.

Ďateľ veľký je vták veľký približne ako škorec, meria 22 – 23 cm a váži 68,5 – 100 g (♂), 60 – 90 g (♀). Má čiernobiele strakaté operenie, silný čierny prúžok nad zobákom. Samec má červený tyl hlavy, samica ho má čierny, mláďatá majú vršok hlavy červený. Hniezdi aj zimuje na našom území. Od jesene a počas zimy sa živí semenami ihličnatých aj listnatých plodov a dokonca s vevericou patrí k najväčším jedákom semien smreka.

Za fotky ďakujeme: Kristína Bučkuljaková, Kubo Závodský